5 Adımda kolay silikon kalıp yapımı

2
44786
gösterim

Evet, doğru duydunuz. Bu yazı sayesinde kalıp çıkarma tekniğinizi sonsuza kadar değiştireceksiniz! Kalıbını çıkarmak istediğiniz figür, oyuncak, mekanik parça ve daha aklınıza gelebilecek herşey için kullanabileceğiniz bir yöntem.

İhtiyaç listesi:

 • Su
 • Gliserin içeren bulaşık deterjan
 • %100 silikon (Alırken üzerinde %100 silikon yazdığına dikkat edin)
 • Silikon ihtiyacınıza göre büyük bir kap
 • Soğuk silikon tabancası
 • Kalıbını çıkarmak için herhangi bir oyuncak
 • Makas veya Bıçak

1. Adım: Kalıp karışımını hazırlayın

Bulaşık deterjanını su ile bir kabın içinde karıştırın. Bu karışım silikon kalıbımızın katalizörü olacak. Bulaşık deterjanının içindeki gliserin %100 silikonun hızlı bir şekilde kurumasını sağlayacak.

Karışımı yaparken çok fazla hassas çalışmaya gerek yok. Yaklaşık olarak 3 litre su için yarım bardak bulaşık deterjanı yeterli.Bulaşık deterjanını suya ekledikten sonra iyice karıştırıyoruz.

2. Adım : Silikonu ekleme

Silikon tübün uç kısmındaki yeri kesin ve tabancasına yerleştirin. Kalıbınız için gerekli olabilecek silikon miktarını ayarlamanız gerekiyor. Gerektiği kadar silikonu kabın içine boşaltın. Ne kadar silikon gerekeceğini objenizin kalın bir şekilde etrafını saracak bir tabaka olarak düşünebilirsiniz. Ne kadar fazla silikon koyarsanız kalıbınız daha sağlam ve su geçirmez olacaktır.

3. Adım : Silikonu hazırlığı

Elinizi sabunlu suya sokarak yavaşca içine boşalttığınız silikonu hamur gibi yoğurun. Normalde silikon çok yapışan bir malzeme olmasına rağmen sabunlu suda elinize yapışmayacaktır. Hamur gibi yoğurup top haline getirdikten sonra kalıbını çıkaracağınız modelin üzerini örtecek şekilde kaplayın. Hamur halindeki silikon çok akıcı değil fakat kuruyana kadar bekleyeceğiniz için modeli bir yere sabitlemeniz iyi olacaktır.

Kalıbınızı daha düzgün elde etmek istiyorsanız modeli kaplayacak bir kutu yaparak, modeli içine yerleştirebilir ve silikonu içine dökebilirsiniz.

4. Adım : Kalıbın su geçirmez olduğuna emin olun

Kalıbı kontrol edin ve modelin dışarıdan çok belli olan yerlerini kalınlaştırın. Karmaşık modeller için kalıbın kalın bir örtücü olması çok önemlidir. Eğer kalıbınızda delik oluşursa döküm esnasında buradan sıvı akabilir.

5. Adım : Kurutma

Kalıbınızı düzgün bir şekilde oda sıcaklığında bir yere kuruması için bırakın. Kuruması 4-5 saat sürebilmektedir. Silikonun tamamen katılaştığından emin olana kadar bekleyin. Silikon çok sert bir malzeme değil ama kuruduğu zaman şeklini koruyacaktır.

Bonus Adım: Kalıp Dökümü

Artık kalıbınızı kullanabilirsiniz. Döküm yapmak için şeffaf reçine ve sim kullanarak led ışıklı bir gece lambası yapabilirsiniz. Döküm için reçine dışında; alçı, beton, poliüretan gibi farklı malzemeler kullanabilirsiniz. Silikon artık döktüğünüz malzemeye yapışmayacaktır ama kalıbı kolay ayırmak için kalıp ayırıcı sprey kullanabilirsiniz. Bu spreyler döküm yapmadan önce kalıbın içine sıkılarak kalıbın daha kolay ayrılmasını sağlamaktalar.

 

Fotoğraflar: instructables

 

 

2 YORUMLAR

  • Merhaba,
   kalıp alacağınız objenin dış yüzeyi parlaksa kalıptan alacağınız kopyada parlak olacaktır.3d printer ile aldığınız objenin kalıbını alacaksanız macun ve zımpara yaparak yüzeyi parlak hale getirebilirsiniz.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.