Defterdeki parlak projeler

0
2461
gösterim

Emin Çapa’nın TEDx deki konuşması gerçekten etkileyici ve üzerine uzun uzun düşünülmesi gereken bir konu. Her zaman lafı geçen bir konu atrık bir geyik halini almaya başladı. “Abi biz neden üretemiyoruz,çünkü Amerika engelliyor! ” Onu yapacağız hop Amerika dur diyor.Bunu yapacağız hop İsrail peydah oluyor. Dünyada olmayan muhteşem bir şey icat edeceğiz, hop masonlar önümüzü kesiyor. Bu lafları sürekli tekrar ederek inanmaya başladık mı merak ediyorum, yoksa yalnızca kendimizi görüp dünyaya kör mü olmuşuz ?

Mucitlik hepimizin içinde bir ukte olarak kalmış.Aslında tüm “Türkler” birer mucit, birer Newton ama fırsat vermemişler. Kesinlikle koskoca 70 milyonluk ülkede çok zeki insanlar var, çok becerikliler, kafalarını faydalı işlere kullanıyorlar. Hiçbiri mi başarılı olamıyor? hepsinin mi önünü Amerika kesiyor? Hiç mi destek yok birşey yapmak isteyene?

Konuştuğum çoğu “amatör düşünür” den nerdeyse hep aynı şeyleri duyuyorum. Kesin bir proje defterleri var ve içinde yapılsa dünyayı sarsacak, daha önce yapılmamış projeler var. Ee ama niye defterin içinde duruyor da dışarı çıkamıyorlar? Çünkü destek yok. Ee desteğe başvurdun mu ? bak şura şura arge desteği veriyor,şura kredi veriyor.Yok! desteklemiyor kimse bu ülkede birşey yapılmasını.

Demiyorum ki, devlet, arge fonları,Avrupa birliği birlik olmuş kamyonla para saçıyor.Ama buralardan destek alan insanlar var.Demekki birilerine destek oluyorlar ve demekki o birileri defterden çıkarmış projesini, çalınır eder diye korkmamış ekip kurmuş başvurmuş.

Aslında büyük sorun burada başvurmuyoruz.Türk filmlerindeki gibi ünlü bir gazino sahibi bizi görecek şöhret yapacak sanıyoruz.Ama olmuyor işte.Sen o bilmem kaç sayfalık başvuru formunu doldurmaz iş planı çıkarmazsan kimse sana destek olmaz.

O başvuru formunu, iş planını yazmak da öyle kolay iş değil. Zaten yazarken anlıyorsun projen gerçek olabilir mi yoksa sen hayallerinde mi yaşatıyorsun onu.Başvuru yapıp bir ter dökmek lazım,kendini juriye anlatman ve onların senin bu işi yapabileceğine ve yapacağına inandırman lazım.

O kadar uğraşıp projene güvenirsen sen o işi yaparsın zaten hiç pes etme!