Dokuma tezgahını dijitalleştirmek : Kniterate

0
2044
gösterim

Dijital dokuma tezgahı

olarak adlandırılan kniterate, kendi kıyafetlerinizi tasarlayabileceğiniz ve bir tuşla üretebileceğiniz bir dokuma tezgahıdır. Endüstriyel dokuma tezgahlarına uygun ve kompakt bir alternatiftir. Kniterate, yazılımı sayesinde özel bir tasarım yapmanızı ve makineye göndererek kıyafetinizi üretmenize olanak sağlıyor.  Tasarımlar sıfırdan sizin tasarladığınız bir şey de olabilir ya da diğer programlardan aldığınız tasarımları özelleştirerek de kullanabilirsiniz. Hiç bir tasarım tecrübeniz yoksa bile bu makineyi yazılımla birlikte gelen kütüphaneler sayesinde istediğiniz tasarımı özelleştirerek kullanabilirsiniz.

kniterate dokuma tezgahı yandan

Giysi üretiminde oluşan çöpü azaltın

kniterate üretim sırasında fazla çöpü yok etmek üzere tasarlanmıştır. Kesim ve dikiş yapılan terziliğin aksine dokuma tezgahında giysi örülürken artık kumaş veya yün çıkmamaktadır.  Kniterate’in kurucusu Gerard Rubio, tasarım öğrencilerinin nasıl eski tezgahlarla zorluklar çektiklerini gördükten sonra 3 boyutlu yazıcılardan etkilenerek masaüstü boyutu bu dokuma tezgahını yapmaya karar vermiş. 80′ lerde tasarımları makineye aktarmak için sıklıkla kartlar kullanılıyordu. Kartların üzerindeki deliklere göre makine dokuma yapıyor böylelikle aynı tasarım binlerce defa tekrarlanabiliyordu. Eski makinelerin aksine kniterate programlanmak yalnızca bir bilgisayarınız olması yeterli.

kniterate dokuma tezgahı iplikler

Makine, farklı renk ve iplik türleri için 6 farklı iplik yuvasına sahip. Ayrıca sensörlerle kontrol edilen akıllı iplik gerginliği ayarlayıcıları sayesinde iplik kopması ve düğüm olmasının önüne geçilmektedir. İğne seçimi yine bilgisayar kontrolüyle yapılmakta ve makine tamamen şeffaf kapılar ile toza karşı korunmaktadır. Üretimde hiçbir kısıtlama olmaması için makine her türlü iplik ile çalışmaya uygundur. Kniterate endüstriyel makinelerin yapacağı işi kolaylık ve hafiflikle evinize, ofinize ya da tasarım atölyenize getiriyor.

kniterate dokuma tezgahı iğneler

Tasarımlarınızı hayata geçirin!

Kniterate yazılımı sıfırdan bir tasarım oluşturmak için veya hazır şablonlar üzerinden değişiklik yapmaya kolaylık sunmak için tasarlanmıştır. Tasarımcı basit bir şekilde sürükleyip bırakarak birçok dikiş modellerinden birini kullanabilir. Hatta tasarımlarına resim veya yazı da ekleyebilir. Tasarımlar basit bir şekilde farklı programlardan kniterate programına aktarılabilir. Yazılım ayrıca kullanıcıların tasarımlarını paylaşabileceği sosyal medya platformuyla birlikte geliyor. Bu platform sayesinde yüzlerce kullanıcı ile iletişime geçebilir, tasarımlarınızı paylaşabilir hatta birlikte farklı tasarımlar yapabilirsiniz.

Nasıl Ulaşılır?

Sizi de bu proje heyecanlandırdıysa kickstarter üzerinden proje sayfasını ziyaret edebilir, hem projeye destek olabilir hem de bir tane tezgahınız olmasını sağlayabilirsiniz!

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.