Gitlab kurulumu: Fedora 22

0
1570
gösterim

Bu yazımıda gitlab kurulum ‘unu Fedora 22 de nasıl yapıldığını anlatacağım. Gitlab, github klonudur ve git repository’lerini görüntülemek, ayarlamak için çok kullanışlı bir araç. Bir çok geliştiricinin olduğu bir şirkette veya toplulukta kullanmak işleri çok kolaylaştırıyor. Gitlabı ubuntu/debian sistemlerde kullanmak için kurulum dökümanları şu adreste var.

Centos/RHEL için de kurulum dökümanı var ama benim gibi bunu Fedora’ da kurmak için sorun yaşayanlar için bu dökümanı hazırladım.

Gerekli paketlerin kurulumu ve ayarlanması

sudo dnf install curl openssh-server
sudo systemctl enable sshd
sudo systemctl start sshd
sudo dnf install postfix
sudo systemctl enable postfix
sudo systemctl start postfix
sudo firewall-cmd --permanent --add-service=http
sudo systemctl reload firewalld

Gerekli olan openssh server, postfix paketlerini kuruyoruz ve firewall ayarlarını http isteklere izin vermek için ayarlıyoruz.

Gitlab paketinin repoya eklenmesi ve kurulumu

 

curl https://packages.gitlab.com/install/repositories/gitlab/gitlab-ce/script.rpm.sh | sudo bash
sudo dnf install gitlab-ce

Bu komut orjinal dökümanda geçiyor ama muhtemelen sizde benim gibi hata alacaksınız. Eğer hata almıyorsanız bana yazarsanız sevinirim. Ben bu hatayı atlamak için aşağıdaki komut ile devam ettim.

wget --no-check-certificate https://packages.gitlab.com/gitlab/gitlab-ce/packages/el/6/gitlab-ce-8.2.3-ce.0.el6.x86_64.rpm/download -O gitlab-ce-8.2.3-ce.0.el6.x86_64.rpm

böylelikle direk rpm dosyasını çekiyoruz ve bilgisayarımıza kaydediyoruz. Eğer siz kurulum yaparken gitlab’ın yeni bir versiyorunu çıktıysa komuttaki versiyon kısmını düzenleyin.

dnf install gitlab-ce-8.2.3-ce.0.el6.x86_64.rpm

Dnf komutu ile kuruyoruz.

sudo gitlab-ctl reconfigure

ve son aşama olarak ayarlıyoruz. Bu komutu root olarak çalıştırmayın.Artık web tarayıcınızın adres satırına server IP’sini yazarak gitlaba bağlanabilirsiniz.

Kullanıcı adı:

root
Şifre:
5iveL!fe

Bu kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak ilk girişinizi yapın. İlk girişinizden sonra sizden yeni bir şifre belirlemenizi isteyecek. Güvenli bir şifre belirleyin, bu şifre sizin gitlab’ı yönetmeniz için root şifreniz olacaktır.

Size proje ekleme ve grup oluşturmanızı sağlayacak açılış ekranı karşılayacaktır.

ve işte son!

kolaylıklar 🙂

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.