NASA, onlarca yazılımı ücretsiz yayınladı!

0
1672
gösterim

NASA 2017-2018 yazılım kataloğunu yayınladı. Katalogda birçok yazılımında yanında kodlar, kütüphaneler ve herkesin indirebileceği ve kullanabileceği araçlar bulunuyor. Tabi ki bir çoğunu deneme şansınız pek yok, mesela uzay gemisi kalkışıyla ilgili olanları, çoğu insanlar böyle şeyler yapmıyor. Ama bazı araçlar araştırmacı ve meraklı insanların kullanımı için özgürce paylaşılıyor.Eğer bu uygulamalarla ilgileniyorsanız ana link yukarıda var. Linke tıkladığınızda yayınlanması ve lisans tipi (Bazı şeyler A.B.D. içinde sınırlandırılmıştır) hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Hızlı bir gezintiyle paylaşılan şeylere bir göz atalım

Mesela sıfırdan bir insansız hava aracı veya uydu tasarlıyorsunuz diyelim, neden olmasın ? Consultative Committee for Space Data Systems File Delivery Protocol ile başlamak isteyebilirsiniz.O nedir ? derseniz, büyük dosyaların uzay gemisi ve yer istasyonu arasında iletilmesini sağlayan standart bir araçtır.

Yeryüzünün resimlerini topladığınızı düşünelim, belki bunları PixelLearn ile göndermek isteyebilirsiniz. Bu araç ile belli piksel ve patenrler için kurallar oluşturabilir ve bunları işleyebilirsiniz. Bu program size otomatik olarak kraterleri, yapıları ve daha fazla objeyi kategorize etme olanağı sunuyor. Belki bu görüntüleri alırken stereo kamera kullanabilirsiniz. Bu konuda da JPL’s Stereo Vision Software Suite size yardımcı olacaktır. Ve tabi türbülans altında her şeyin düzgün görünmesi için Video Image Stabilization and Registration kullanmanız gerekecektir.

Tabi türbelansa hazırlıklı olmak için Cart3D kullanacaksınız ve size akışkanlar dinamiği problemlerinde yardımcı olacaktır.

Ve sıra uçan kuşumuzun dünyaya geri dönmesine geldiğinde Autonomous Precision Landing Navigation System çok kullanışlı olacaktır. Bu sistem kamera görüntüleriyle yükseklik haritalarını (employed by cruise missiles for decades) metotlar yardımıyla birleştirdiğinde güdümlü füzelerin nasıl indiği hakkında merakınız da geçmiş olacaktır.

Eğer bir çok insansız hava aracını veya uyduları birleştireceksiniz, bunun için bir sistem var(Formation Flying System for UAVs and Satellites) . Bu bir ağ iletişim mimarisi ve birçok farklı tipteki aracın birlikte bir oluşum içinde kontrol edilebilmesini sağlamaktadır.

 

NASA stili gezegenleri keşfetmek

Ama belki keşfetmek için simülasyon yapmaktan fazlasını istiyorsunuzdur. NASA bu konuda da yardımınıza yetişiyor.

Yayınladıkları arasında Dünya, Mars, Venüs, Neptün ve nedendir bilinmez Titan için Genel atmosfer referans modelleri bulunuyor. Bu modeller oyuncak değiller ve eğer gezegenlere yolculuk etmeyi düşünüyorsanız ve gerçek basınç ve sıcaklık gibi bilgilere ihtiyacınız varsa bu planınıza çok yardımı dokunacaktır. Venüs çok fazla değişmiyor olsa da Dünya 2016 yılında en sıcak yılını yaşadı.

 

HazPop,dünya çapında yangın, fırtına ve deprem gibi doğal afetlerin incelenebildiği bir IOS yazılımıdır. Ve bu bilgileri bölgelerin nüfus bilgileri ile birleştirerek kaç kişinin afetten etkilendiğini, oranını ve acil yardım alanların bilgilerini çıkarabilmektedir.

 

Herkesin kullanabileceği uygulamalar da var

Unity framework’ü tabanlı bir Uzay yürüyüşü oyunu da bulunmaktadır. (Unity-based Spacewalk game) Siz veya öğrencileriniz ISS (Uluslararası uzay istasyonu) astronotları gibi görevler yapabilirsiniz.

NASA çok büyük bir 3D model resim texture Nkoleksiyonuna sahip. Bu modelleri eğitim ve kişisel olarak kullanabilirsiniz. Tabi ki hiç bir ücret ödemeden!

Glenn Research Center: The Early Years iPad uygulaması ile 1941den 1979 yıllarına kadar olan interaktif medyalar sayesinde inanılmaz bir AR-GE binasına bir tur düzenleyebilirsiniz.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.